Víno a olivy

Vybrané odrůdy vín a olivy extra kvality La Explanada

Vynikající chuťová kombinace dobrého vína a speciálně upravených plodů olivovníku byla dobře známa všem náročným gurmánům už v dávných dobách Španělska. Zatímco však pro jižní národy je oliva coby delikátní pochoutka k vínu něčím zcela samozřejmým, ve středoevropské kuchyni se toto lahodné propojení příjemně nakyslých chutí začíná pomalu, ale o to důrazněji prosazovat teprve v posledním desetiletí. A nutno podotknout, že olivy mocný zážitek ze specifické chuti vybraných odrůd vín nejen nenarušují, ale dokonce jej umocňují a harmonizují. Olivy v kombinaci s vínem díky vysokému obsahu účinných látek snižují hladinu cholesterolu v krvi a spolu s antioxidačními účinky tak výrazně omezují riziko výskytu cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Zbývá jen jedno: správná volba. Emblematicky sladěné chutě si vám dovolujeme nabídnout i my.

Sekt Naveran Brut a olivy plněné bylinkami, sýrem nebo mandlemi

Lehký, aromatický sekt, pro nějž je typická pikantní chuť a charakteristická vůně, velmi podobná vůni oblíbeného Veltlínského zeleného. Základ tohoto moderního nápoje tvoří pečlivě vybrané víno z oblasti CAVA. Jeho osvěžující charakter ideálně vyvažují olivy plněné sýrem, bylinkami či mandlemi. Tuto kombinaci doporučujeme jak pro chvíle slavnostnější, tak pro méně formální okamžiky jako je kupříkladu oslava narozenin v úzkém rodinném kruhu.

Veltlínské zelené a olivy plněné lososem, tuňákem nebo sýrem

Mohutné, plné a "dospělé" víno, splňující veškeré požadavky, které znalci vína kladou na správný "veltlín". Decentně voní po mandlích, pepři a čerstvé čočce. Olivy plněné rybími produkty a typickým španělským sýrem Manchego svou delikátně exotickou chutí vhodně doplňují jeho nazrálý charakter.

Müller Thurgau a olivy plněné bylinkami, citronem nebo mandlemi

Typickou osvěžující a pikantní příchuť této speciální a stále ještě mladé a lákavé odrůdy se podařilo podkreslit muškátově jemným aromatem. Rozmanité a lahodné vlastnosti tohoto vína vhodně doplňují právě olivy plněné bylinkami, citronem nebo mandlemi, které jeho plný charakter podporují zejména při delším posezení.

Ryzlink rýnský a olivy plněné lososem, tuňákem nebo krevetami

Klasický, jemně aromatický ryzlink svou jemně květinkovou vůní připomíná rozkvetlou lípu. Toto romantické víno, vhodné především k odpočinkovým chvílím ve dvou, dotváří spolu s olivami plněnými typickými mořskými produkty atmosféru vskutku sváteční.

Neuburské a olivy plněné sýrem, paprikou nebo černé olivy

Typická svěží a kořeněná chuť je v případě tohoto vína ozvláštněna pro tuto odrůdu neobvykle hebkým aromatem. Jeho vůně tak svým jemným a romantickým charakterem připomíná zaprášenou cestu po jarním dešti. Z těchto důvodů k němu doporučujeme olivy výraznější a ostřejší chuti, které však jeho přirozeně měkké tóny neruší, nýbrž doplňují.

Rulandské bílé pozdní sběr a olivy plněné sýrem, bylinkami nebo mandlemi

Extraktivní víno, vyrobené ze speciálně vyzrálých hroznů, je charakteristické plnou a mohutnou, chlebovou chutí, která mu dodává exotického charakteru. Proto je naopak vhodné zvolit k němu jakožto přílohu olivy, jejichž náplň se vyznačuje spíše jemně lahodnou přírodní chutí. Tato kombinace poskytuje jedinečnou příležitost k tomu, jak neopakovatelně zpříjemnit vydařené posezení s přáteli.

Chardonnay a olivy plněné krevetou, citrónem nebo mandlemi

Hebké, jemné a plné víno z vyzrálých hroznů, charakteristické příjemnou vůní a vysokým obsahem přírodních cukrů potěší zejména milovníky sladších vín. Jeho specifické chuťové vlastnosti vyniknou zejména tehdy, podáváme-li ho vychlazené na 6–8 °C. Příznivci této odrůdy zcela jistě ocení, naservírujete-li jim ke skleničce talířek příjemně nakyslých oliv plněných krevetou, citrónem či mandlemi.

Sauvignon pozdní sběr a olivy plněné sýrem, mandlemi nebo černé olivy

Tento nanejvýš lahodný, příjemně aromatický a po všech stránkách chuťově vyvážený Sauvignon patří do skupiny vín, které jsou naprostou špičkou svého druhu. Jde o neodolatelné víno pro volné chvíle. Uchvátí nejen charakteristickou kopřivovou vůní, ale taktéž jemně broskvovým nádechem, způsobeným speciálně vyzrálými hrozny. Kromě výrazných chutí oliv plněných mandlemi a sýrem se toto víno rovněž výborně kombinuje s černými olivami, bohatými na vysoký obsah oleje.

Svatovavřinecké a olivy plněné ančovičkou, tuňákem nebo sýrem

Jedná se o nádherně plné víno s jemným švestkovým nádechem, které kratší chvíle oddechu, ale i delší povídání u sklenice a se sklenicí určitě nezkazí. Olivy, neodolatelně chutnající po středomořských rybách a typickém španělském sýru, budou určitě příjemnou tečkou za večerem, plným zvěřinových specialit.

Rulandské modré a olivy plněné lososem, tuňákem nebo sýrem

Typické aroma lesního ovoce, zejména malin – nejcharakterističtější popis vůně jednoho zajímavého červeného. Snad ještě lépe než svatovavřinecké se hodí coby společník pro příjemně dlouhý večer, k němuž kromě vybraných chodů z hovězího masa patří rovněž "pozobávání" přiřazených oliv, které díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin účinně podporují trávení po vydatné večeři.

Zweigeltrebe a olivy plněné bylinkami, paprikou nebo černé olivy

Pikantní vína odrůdy Zweigeltrebe se vyznačují výraznou, ale zároveň jemnou vůní pepře. Jedná se o víno nesmírně plné a živé. Víno s tak nepřeberným kvalitativním spektrem si zaslouží také pestrý výběr oliv, ať už černých oliv jedinečné chuti, či oliv zelených, plněných pečlivě vybranou směsí bylin nebo chutnou papričkou.