Historie olivového oleje
Olivovník byl přivezen na iberský poloostrov Féničany a Řeky přibližně v 1.století před Kristem. Římané později rozšířili jeho kultivaci a zlepšili technologii výroby olivového oleje. Jejich obchod hrál jednu z nejdůležitějších rolí ve vývoji tehdejšího hospodářství. Španělský olivový olej byl považován za nejkvalitnější.
Kromě potravinářského využití měl olivový olej velký význam v medicíně a náboženství. Sloužil k ošetření novorozeňat a využíval se pro kultovní a sportovní účely, např. natírali se s ním králové a slavní atleti. Využíval se nejen k hygienickým a kosmetickým účelům, ale i jako náplň do lamp osvětlující honosné chrámy.
Po příchodu Arabů na jih Španělska se technika získávání olivového oleje zdokonalila. Lisováním zralých oliv vznikal vlastně "olivový džus", jehož dnešní španělské "aceite" má arabský původ "alzait". Jižní část Španělska, Andalusie, se stala jedním z nejdůležitějších výrobců a v současnosti také jedním z největších světových vývozců olivového oleje.
Druhy olivového oleje
Panenský olej (virgin) - olej, který je získáván jen mechanicky a není chemicky upravován, je lisován vlastní vahou plodů nebo lisem, ale vždy za studena, takže výlisků je méně, a proto je výroba panenského oleje dražší. Musí mít aciditu mezi 1-2 %.
Extra panenský olej (extra virgin) - olivový olej nejvyšší kvality, pochází z prvního lisování, musí mít dokonalou chuť a vůni, acidita musí být max. 1 %.
Pomace (olej z pokrutin) - olej obsahující pouze olej získaný zpracováním zbytků po extrakci olivového oleje a olej získaný přímo z oliv. Je vhodný pro studenou i teplou kuchyni.
Čím kvalitnější olivový olej, tím nižší číslo stupně kyselosti. Stupeň kyselosti mimo jiné ukazuje, že se jedná o skutečně čistý olej bez jakýchkoliv vedlejších příměsí a skutečně za studena lisovaný, bez vedlejších zplodin dodaných rafinací oleje, které ovlivňují mimo jiné i chuťové vlastnosti oleje.
Použití olivového oleje
V gastronomii je olivový olej ceněn především díky tomu, že je lehce stravitelný, má velmi dobrou chuť a vůni. Dodává pokrmům lehkost a vyváženou chuť. U nás se olivový olej se používá především k dochucení salátů z čerstvé zeleniny. Je stejně ideální i pro pečení, vaření a dokonce pro fritování. Olivový olej je na rozdíl od jiných rostlinných olejů odolnější vůči vysokým teplotám a nepřepaluje se.
Zdraví
Olivový olej podporuje vitalitu především díky vysokému obsahu vitamínu E, který má důležité místo v látkové přeměně, má příznivý účinek na tlumení rozvoje chorob krevního oběhu, chrání před nádorovým onemocněním a arteriosklerózou. Je vhodný pro lidi trpícími ostreopoozou, protože umožňuje rychlé vstřebávání kalcia a mineralizaci.
Olivový olej je bohatý na nenasycené tuky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Proto je olivový olej výbornou výživnou složkou i v případě různých diet.Tím, že neobsahuje žádný cholesterol, tak jeho používání dokonce napomáhá snížení obsahu cholesterolu v krvi. Redukuje hladinu cukru v krvi, a proto se doporučuje pro diabetiky. U mládeže blahodárně působí na růst a vývoj kostí, u zralých osob pomáhá udržovat kosti v dobrém stavu a působí příznivě i na žlučové cesty. Obecně olivový olej napomáhá dobrému trávení.
Degustace olivového oleje
Ochutnávky extra virgen olivových olejů se dají přirovnat k ochutnávání vín. Ve Španělsku se ochutnávači olejů říká katador. Ten má za úkol hodnotit zejména vůni a chuť. Někteří spotřebitelé se mylně domnívají, že záleží i na barvě olivových olejů, a myslí si, že čím je olej zelenější, tím je kvalitnější. Důkazem, že tomu tak není, je fakt, že každý z katadorů při vlastní ochutnávce olivových olejů používá výhradně tmavomodrých skleněných misek, které ve své dlani následně zahřeje na cca. 28 °C. Tím docílí optimální teploty k uvolnění vonných a chuťových látek připomínajících zejména různé druhy ovoce.
Ochutnávají se jen ty nejkvalitnější olivové oleje, které se vyrábějí pouze z oliv sbíraných v prvních čtrnácti dnech v říjnu a jejichž kyselost (tzn. dochucení) není vyšší než 0,4°. Zde je potřeba uvést, že výrobci již nemusejí na extra virgen olivových olejích uvádět stupeň kyselosti, podle kterého se spotřebitel mohl při prvním pohledu orientovat v kvalitě výrobku. Příslušný stupeň užité kyselosti je odvozen od vlastního názvu.
Skladování olivových olejů
Chraňte olej před přímým sluncem, vysokými teplotami a vlhkem. Kvalitní olej vydrží asi 18 měsíců, pokud je dobře chráněn před sluncem a teplem. Čím kvalitnější je olej, tím déle jeho chuť v ústech vydrží, levné oleje mohou příjemně vonět, ale chuť rychle mizí. Barva není znakem kvality, stejně jako u vína záleží na barvě plodů.
Organické výrobky
Bohatý je ten, kdo má dobré zdraví.
Získat a udržet si toto bohatství však není jednoduché zvláště pak v dnešním stupni kontaminace životního prostředí. Prostřednictvím životního stylu však můžeme vlastní zdraví uchopit do svých rukou (z 60-85 %). Nejvýznamnější podíl na zdravotní vliv má způsob stravování.
Hlavním rozdílem mezi normálními a organickými produkty je ten, že organické výrobky pocházejí z organických farem, kde nejsou používány žádné pesticidy, chemické ani umělé materiály pro podporu růstu, pouze přírodní nebo autorizované látky. Navíc organické výrobky zákazníkovi zaručují, že konzumuje výrobky, které jsou v harmonii s přírodou a tudíž nejlepší pro lidské zdraví.
Ceny těctho výrobků jsou vyšší, protože pouze málo farmem je to schopno takto dělat. Zákazníci ví, že trh je omezen, ale rozvíjí se a roste.
Kvalita olivového oleje
společnost "Comité Andaluz de Agricultura Ecológica", která je z Andalusie a která dává osvědčení organické výrobě
společnost "Agricultura Ecológica", která je pro Evropskou unii
Olivový olje ArteOliva - krabice
Olivový olej extra virgin balený v TetraPaku
Je vědecky dokázáno, že olivový olej vystavený světlu už za dva měsíce ztrácí velké množství vitamínu E. TetraPak chrání olej před světlem a vzduchem a uchovává výživné a organoleptické hodnoty. Na rozdíl od oleje baleného ve skle a plastu má olej v TetraPaku trvanlivost 3 roky právě díky ochranné atmosféře.
Olivový olej extra virgin Arte Oliva je vyroben za studena z prvního lisování ze 4 druhů oliv: Hojiblanka (čti ochiblanka), Picual, Picudo a Arbequina (čti arbekína). Jeho kyselost je nižší než 0,5 %. Logistické výhody TetraPaku:
- nízká hmotnost balení
- nerozbitnost
- skladnost ve skladu i v kuchyni
- velká odolnost - V současnosti je v celém světě tendence vyhnout se používání sklenic a plastů v kuchyni.
- recyklovatelnost obalu