Proč jíst olivy?

OLIVY jsou plody středozemského stále zeleného stromu (Olea europaea), které uzrají po odkvětu bílých voňavých květů. Jsou obzvláště olejnaté, obsahují víc jak 50 % oleje a skoro 40 % vody. Původ olivovníků je v Malé Asii.

OLIVY nepatří k tradičnímu jídelníčku našich obyvatel a ani u našich nejbližších sousedů nejsou součástí národní kuchyně. Je to samozřejmě dáno zeměpisnou šířkou a z ní vycházejícími klimatickými podmínkami. Olivy u nás růst a zrát nemohou, nelze je ani importovat bez konzervace, a proto se naši předkové nemohli naučit je běžně a dobře používat. V dnešní době však můžeme pozorovat v mnoha českých a moravských domácnostech postupné rozšiřování jídelníčku o různé druhy oliv, což je dáno nejen vlivem cestování a seznamování se se zvyklostmi jiných národů, ale také celkovou osvětou směřující ke zdravé výživě.

OLIVY jsou tradiční součástí chutné, pestré a vyvážené kuchyně obyvatel jižních přímořských států. Jsou s láskou pěstovány. Pro Řeky například představují míru majetku - jednotlivé olivovníky jsou registrovány jako u nás nemovitosti. Olivy po zpracování (syrové ze stromu se jíst nedají, jsou tvrdé a nechutné) jsou konzumovány v teplé i studené kuchyni.

Rozeznáváme dvě základní podoby oliv - zelené olivy a černé olivy.

Pro zajímavost: Černé olivy jsou skutečně dozrálé zelené olivy patřičného druhu. Tzv. druhové olivy jsou určeny ke konzumaci jako plody, zatímco olivy bez druhového označení by se měly používat k druhotnému zpracování v podobě oleje, kosmetických přísad atd. Ve Španělsku dozrávají dva druhy ušlechtilých oliv - Manzanilla se nazývají olivy zelené a názvem Cacereňa jsou označovány olivy černé.

Zelené olivy určené pro jídlo se češou nezralé, zatímco černé olivy musí být vždy zralejší, aby se daly konzumovat a jsou také bohatší na olej. Ani pro nás by olivy nadále neměly být pouze sváteční delikatesou - jejich význam pro zdraví je dokázán a jejich zvláštní chuť je příjemná, což se o všech zdravých potravinách vždy říci nedá. Jíst olivy je v podstatě otázkou zvyku a zde je několik údajů, které dokazují jak chvályhodný je např. zvyk dát si k dobrému vínu olivu, nebo olivy přimíchat do studeného zeleninového salátu či do teplého jídla z těstovin. Receptů jsou desítky a kromě podpory zdraví přidáním oliv podpoříme i hezký vzhled podávaného jídla.

OLIVY jsou významným zdrojem vitamínů A a E, nenasycených mastných kyselin (fungují jako známý koenzym Q10), antioxidantů (odbourávají nebezpečné volné radikály v těle), přírodní vlákniny a minerálů, zejména železa, vápníku, draslíku a hořčíku.

Olivy díky obsahu účinných látek napomáhají snížení hladiny cholesterolu v krvi a spolu s antioxidačními účinky tak podstatně omezují riziko vzniku cévních onemocnění a některých druhů rakoviny. Vysoký podíl látek nezbytných pro lidský organizmus dává olivám pevné místo ve zdravé výživě a odborníci je doporučují zařadit do běžného jídelníčku. Pravidelná konzumace oliv nahrazuje nutnost zvláštní výživy umělou formou, protože jsou zcela přírodním zdrojem vitamínů, minerálů a dalších výše uvedených látek. Španělské olivy mohou zpříjemnit stravu i diabetikům.

Dá se říct, že olivy lidskému tělu všeobecně obstarávají "mazání". Informace o pěstování oliv naleznete zde .